پل تاریخی زمانخان در شهرستان سامان

14 اسفند 1397
6687
9
2

 پل زمانخان، یکی از پل های زیبا بر روی رودخانه زاینده رود و از شاهکارهای معماری دوران صفوی است که در استان چهارمحال و بختیاری، و در شهرستان سامان بر روی رودخانه زاینده رود احداث گردیده است. پل زمانخان با سبک معماری زیبای خود منظره زیبایی را خلق کرده است. پل زمانخان  با شماره ثبت 1744 در فهرست آثار تاریخی ملی کشور به ثبت رسیده است.

پل زمانخان در شهرستان سامان

طبیعت اطراف این پل بسیار بکر و زیبا می باشد، که گردشگران و توریستان بسیاری را برای بازدید از این مکان تاریخی را جذب خود می کند. یکی از ویژگی های منحصربفرد این پل بسیار زیبا وجود دهانه های بر روی سه پایه سنگی است که به صورت بسیار زیبا توسط معماران خوش ذوق ایرانی بنا شده است، آب و هوای عالی این منطقه در فصول بهار و تابستان بسیار مثال زدنی است که مسافران نوروزی را در خود جای می دهد و همچنین برگزاری تور های رفتینگ در نوروز و ایام تابستان بسیار فعال و با شور و حال فراوانی برگزار خواهد شد.

پل زمانخان در شهرستان سامان

قرار گیری پل زیبای زمانخان بر روی رودخانه زاینده رود ، باغات پر از میوه  و طبیعت چشم نواز اطراف رودخانه، شور و هیجان تورهای رفتینگ زاینده رود در کنار انجام اقدامات عمرانی و بهسازی باعث این منطقه به یکی از مهمترین قطب های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری تبدیل شود.

آشنایی با شهرستان زیبای کوهرنگ

پل زمانخان در شهرستان سامان

در ادوار گذشته ایلات و عشایر قشقایی از روی این پل آمد و شد می‌کردند. در حال حاضر این پل بیشتر جنبه گردشگری دارد. قرار گرفتن پل زمانخان بر روی آبهای زاینده رود و وجود مناظر طبیعی چشمگیر اطراف در کنار اقدامات عمرانی انجام شده، این منطقه را به یکی از قطب‌های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری تبدیل کرده است. اطراف پل مملو از باغ‌های فراوان با درختان گوناگون میوه می‌باشد که مناظر زیبایی را بوجود می‌آورند. منطقه‌ای که پل زمانخان در آن قرار دارد دارای آب و هوای معتدل و بسیار پاکیزه است و در روزهای تعطیل پذیرای سیل گردشگران می‌باشد. بیشتر ماهیان این رودخانه ماهی قزل آلای وحشی (گوشت صورتی) می‌باشد و جریان آب رودخانه بسیار تند است(ویکی پدیا)

اگر عاشق طبیعت و تاریخ هستید پیشنهاد میکنیم در سفر به استان چهارمحال و بختیاری دیدن این پل را از دست ندهید.

پل زمانخان در شهرستان سامان

زمانخان کیست؟

پل زمانخان توسط زمانخان نفر احداث شده است، زمانخان از خاندان ایل بیگی(از ایلات ترک زبان قشقایی استان فارس) بوده است. او از سرداران معروف زمان صفویه بوده است. و به دلیل اینکه دامنه کوچ طایفه اش تا شهر کنونی سامان می رسد به همین علت در روستای ایل بیگی شهرستان سامان ساکن شدند.امروزه طایفه نفر در شهرستان مرودشت استان فارس ساکن هستند.

پل زمانخان در شهرستان سامان

در کتاب فارسنامه ناصری، سلسله خوانین طایفه نفر از تیره زمان‌خان‌لو قشقایی دانسته شده‌اند و در آن درباره نوادگان زمان‌خان نفر چنین گفته شده است: «حاج حسین خان نفر در زمان دولت نادرشاهی و سلطنت کریم‌خان اعتباری تمام در مملکت فارس داشت، راتق و فاتق امور دیوانی بود و حکومت طایفه بهارلو و نفر در کف کفایتش به اقتدار می‌گذشت و بعد‌از وفات او خلف‌الصدقش محمد تقی خان نفر به‌جای پدر برقرار شد و بعد‌از وفات او خلف‌الصدقش علی‌اکبر خان نفر شاعر «انجم» تخلص بعد‌از وفات پدر به حکومت بهارلو و نفر برقرار شد».

علت ساخت پل زمانخان

در مورد علت وساخت این پل، مطالب زیادی عنوان می شود و از همه مشهورتر این داستان است که در گذشته تعدادی از شاخه های ایل قشقایی از روی رودخانه زاینده رود عبور و مرور می کرده اند تا اینکه یک سال در هنگام عبور ایل بهارلو ، کودکی داخل آب می افتد. مادر کودک از فرط ناراحتی متعرض  زمانخان ، رئیس ایل می شود و خطاب به او می گوید تا کی مادران ایل باید شاهد غرق شدن فرزندان خود باشند؟

همین جمله باعث می شود تا زمانخان دستور احداث پل را صادر کند و با بریدن کوه و عوض کردن مسیر رودخانه، پل فوق را از آجر و سنگ بنا می نهد.

جاذبه های گردشگری ورزشی در استان چهارمحال و بختیاری

پل زمانخان در شهرستان سامان

این بنا، تاکنون سه بار مورد مرمت قرار گرفته است. بار اول در سال 1022 شمسی توسط کارگزاران حکومت صفوی، بار دوم در سال 1289 توسط خوانین روستای ایلبیگی و بار سوم در سال 1321 شمسی به وسیله حاج عبدالحسین قزوینی ، مالک قریه چمعالی.

پل زمانخان در شهرستان سامان

موقعیت جغرافیایی پل زمانخان

از پل تاریخی زمانخان می توان به عنوان مهمترین و معروفترین جاذبه های گردشگری شهرستان سامان یاد کرد که در کنار دیگر مناطق توریستی این شهرستان مانند : باغ های اطراف پل زمانخان، مسجد جامع سامان، روستای یاسه چای و قلعه، حمام و پل هوره یاد کرد، به دلیل فاصله 27 کیلومتری پل زمانخان با مرکز استان چهارمحال و بختیاری این مکان از پر بازدیدترین مناطق گردشگری استان می باشد که در قدیم عبور و مرور ایل بختیاری و دیگر ایل های لر زبان از همین پل تاریخی صورت می گرفت، به دلیل زلالی آب رودخانه زاینده رود و طبیعت مهیجی که در اطراف پل زمانخان واقع شده سبب جذب طبیعت گردان خارجی نیز می شود.

بیشتر بخوانید: شهرستان سامان نگین گردشگری استان چهارمحال و بختیاری

پل زمانخان در شهرستان سامان

طراحی بنای پل زمانخان

شاید می توان به جرات گفت که این پل از عالی ترین معماری های ایرانی می باشد که طول پل 30 متر و با ارتفاعی بالغ بر 13 متر از سطح رود خانه زاینده رود در دوره صفویه  طراحی و ساخته شده است.

  همان طور که گفته شد هر سه پایه ی این بنا تشکیل دهنده دو دهانه متفاوت هستند که یکی کوچک تر و دیگر بزرگتر می باشد، دهانه کوچکتر آن با ارتفاع 5 متر و دهانه بزرگتر آن نیز با 5متر و 60 سانتیمتر حالت هلالی شکل با استفاده از ملات ساروج و گچ ، سنگ های آجری را کنار هم بصورت جناغی قرار داده است، بر روی رودخانه زاینده رود دو پل تاریخی واقع شده است ، که معروفترین آنها سی و سه پل در استان اصفهان است و پل زمانخان نیز یکی  دیگر از همین پل های تاریخی محسوب می شود .

  پل زمانخان در شهرستان سامان

  تفریحگاه و محل اقامت پل زمانخان برای گردشگران

  در اطراف این بنای تاریخی می توان به امکانات و تفریحگاه های رفاهی اشاره نمود، این امکانات شامل هتل ها، رستوران و چایخانه ها، کمپ های منطقه ای، ویلا های استیجاری و سرویس های بهداشتی اشاره نمود، که بهره برداری از این امکانات به وجود گردشگرانی است که برای اقامتی چند روزه به این منطقه در شهرستان سامان سفر می کنند. منطقه ای با نام دهکده زاگرس مشرف بر رودخانه زاینده رود و پل زمانخان که دارای  واحد های اقامتی و هتل آپارتمان های مجهز می باشد و در اطراف این دهکده آلاچیق های تعبیه شده تا مسافران از این منطقه زیبا نهایت استفاده را برده و بهترین خاطرات خود را در استان چهارمحال و بختیاری به ثبت برسانند.

  پل زمانخان در شهرستان سامان

  پل زمانخان در شهرستان سامان

  آشنایی با شهرستان ها و شهرهای استان چهارمحال و بختیاری

  تورهای رفتینگ پل زمانخان

  در منظقه پل زمانخان مجریان تورهای رفتینگ فعالیت می کنند و به واسطه سر چشمه رودخانه زاینده رود و آب های خروشانی که از این بنای تاریخی عبور می کند مسیر زیبا و جذابی را برای اجرای تور رفتینگ مهیا نموده است، اغلب برگزار کنندگان تور رفتینگ مسیر سوادجان را برای مبداء رفتینگ و پل زمانخان را پایان بخش سفر مهیج خود می کنند که تقریبا 17 کیلومتر طول مسیری است که باید پارو بزنند که حدود چهار ساعت به طول می انجامد، شرکت در این گونه تورهای رفتینگ از لذت بخش ترین هیجانات زندگی شما خواهد بود.

  پل زمانخان در شهرستان سامان

  در صورت سفر به شهرستان سامان و شرکت در تورهای رفتینگ زاینده رود حتما به یاد داشته باشید که لباس گرم با خود به همراه داشته باشید چون برای استفاده از تور رفتینگ و پس از آن به آنها نیاز خواهید داشت.

  بیشتر بخوانید: رفتینگ چیست؟ همه چیز در مورد ورزش شاد و مفرح رفتینگ

  در کنار پل تاریخی زمانخان و همچنین در شهر سامان، سوغات و محصولات طبیعی شهرستان سامان و شهرکرد نیز به گردشگران عرضه می شود می توانید برای برای تهیه سوغات و یادگاری های این شهرستان سری هم به این نقاط بزنید.

  پل زمانخان در شهرستان سامان

  موقعیت و مسیر دسترسی به پل زمانخان

  برای رسیدن به این پل زیبا، ابتدا باید راهی شهرکرد شوید و از آنجا به سمت شهر سامان در حدود 22 کیلومتری شهرکرد حرکت کنید. پس از رسیدن به سامان، با عبور از خیابان جانبازان این شهر، مسیر روستای ایلبیگی را در پیش بگیرید. پل زمانخان در مجاورت روستای ایلبیگی قرار دارد.در نقشه زیر مسیر شهرکرد به پل زمانخان ،نشان داده شده است.

   

  فاصله پل زمانخان تا سایر شهرهای استان

        فاصله تا            فاصله به کیلومتر
  شهرکرد 27
  اردل 146
  لردگان 194
  فارسان 59
  سامان 5
  بروجن 92
  فرخشهر 43
  هفشجان 42.5
  سورشجان 50
  گندمان 108
  چلگرد 106

   

  فاصله پل زمانخان تا دیگر جاذبه های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری

  فاصله  تا فاصله به کیلومتر
  قلعه چالشتر 19
  پیر غار 64
  آبشار آتشگاه 238
  چشمه دیمه 96
  تونل کوهرنگ 106
  دشت لاله 93
  سیاسرد بروجن 99
  گرداب بن 26.5
  اتاق آیینه شهرکرد 29
  روستای سرآقا سید 149

  فاصله و مسیر اصفهان تا پل زمانخان

  فاصله اصفهان تا پل زیبای زمانخان حدود 105 کیلومتر است و برای رسیدن به این نقطه حدود 1 ساعت و 15 دقیقه زمان لازم است.

  در ادامه می توانید فیلمی مربوط به این جاذبه زیبا و خاص در استان چهارمحال و بختیاری را مشاهده کنید

   

  منبع : بیا تور

  در ادامه بخوانید: زیباترین روستاهای استان چهارمحال و بختیاری

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  برای اطلاع ازمناسب ترین تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

  18 اظهار نظر
  مطالب مرتبط
  همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
  همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
  شهرستان بن
  شهرستان بن
  رفتینگ چیست | تور رفتینگ (تور رافتینگ) با بیا تور (تماس فوری جهت رزرو خانم صفرپور 09934115698)
  رفتینگ چیست | تور رفتینگ (تور رافتینگ) با بیا تور (تماس فوری جهت رزرو خانم صفرپور 09934115698)
  مصاحبه با مسافران تورهای رفتینگ زاینده رود
  مصاحبه با مسافران تورهای رفتینگ زاینده رود
  خاطرات ماندگار تورهای رفتینگ
  خاطرات ماندگار تورهای رفتینگ
  مصاحبه با مسافران رفتینگ
  مصاحبه با مسافران رفتینگ
  مطالب تصادفی
  خانه آزاده چالشتر کجاست؟ | قلعه چالشتر کجاست ؟
  خانه آزاده چالشتر کجاست؟ | قلعه چالشتر کجاست ؟
  سنگ نوشته گردنه رخ شهرکرد| در استان چهارمحال و بختیاری
  سنگ نوشته گردنه رخ شهرکرد| در استان چهارمحال و بختیاری
  موسیقی در استان چهارمحال و بختیاری | موسیقی سنتی و اصیل دهکردی
  موسیقی در استان چهارمحال و بختیاری | موسیقی سنتی و اصیل دهکردی
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر